Dialogmøde: Tema omkring Demens - Vestbjerg
På opfordringer har ABF Kreds Nordjylland planlagt et dialogmøde for alle medlemmer i kredsen om demens.
Andelsboligforeningerne i Nordjylland er typisk mindre foreninger med 8 – 12 boliger og med mange ældre enlige. Dette betyder, at andelsboligforeningen - både naboer og bestyrelsen - kan blive udfordret når en beboer får problemer med at tage vare på sig selv og sin bolig. Og desværre er sygdommen stigende i vores samfund.
Fordelen ved at bo i en andelsboligforening er, at man kender hinanden og gerne vil hjælpe hinanden, så det er vigtigt at kunne udvise forståelse og gribe ind om nødvendigt.
Rikke Bach Frederiksen og Birte Aaen Bertelsen begge demenssygeplejersker fra Videncenter for Demens, Aalborg Kommune holder et foredrag om bl.a. de kognitive tab, som gør det svært at klare hverdagen og de psykiske problemer, som kan opstå og lidt om hvad kommunen kan tilbyde.
Dernæst er der erfaringsudveksling om hvad man kan gøre i de enkelte foreninger.
Ofte har det vist sig, at naboerne er de første, som opdager sygdommen. F.eks. kan bestyrelsen sørge for en samtykkeerklæring fra beboerne, som giver bestyrelsen tilladelse til at kontakte familien eller anden kontaktperson udpeget af den pågældende andelshaver, hvis det viser sig at beboeren ikke kan tage vare på sig selv og sin bolig.
Kreds Nordjylland byder på kaffe,te og kage
Arrangements information
- Kredsarrangement
- 27. marts 2025 18:30
- 27. marts 2025 21:00
- Vestbjerg aktivitetscenter, Jørgen Steinsvej 7 - 9380 Vestbjerg
- Nordjylland
- Gratis
- Kun for medlemmer